Ana Sayfa Eğitim 26 Haziran 2023 249 Görüntüleme

Koç Üniversitesi 29’uncu Dönem Mezunlarını Verdi

Koç Üniversitesi’nin “29. Lisans ve Lisansüstü Mezuniyet Töreni” Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleştirildi. 1659 lisans ve lisansüstü mezununun diploma aldığı merasim, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Onursal Lideri Rahmi M. Koç, Mütevelli Heyet Lideri Prof. Dr. Parıltı Yalman, Prof. Dr. Metin Sitti, Mütevelli Heyet ve Müşavere Şurası Üyeleri, akademisyenler, 2023 mezunları ve ailelerinin iştirakiyle gerçekleşti. Global iş dünyasının önde gelen isimlerinden, İngiltere Kraliçesi tarafından 2013 yılında şövalyelik unvanına layık görülen yatırımcı Sir Michael Moritz’in konuk konuşmacı olduğu merasimde Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Lideri Prof. Dr. Işık Yalman, “Bundan 100 yıl evvel o denli bir güneşle aydınlandı ki ulusumuz, o ışık bizim rehberimiz oldu. Tam 100 yıldır Cumhuriyetimizden aldığımız ilham sayesinde ülkemiz gelişti, ilerledi, yeni ve güçlü kuşaklar yetiştirdik” dedi. Okul birinciliğini, Bilgisayar Mühendisliği ve Matematik Kısımlarını muvaffakiyetle tamamlayan Antakyalı Arda Tiftikçi ise “Konuşmamı zelzeleden maalesef çokça etkilenen doğup büyüdüğüm memleketim Antakyama ve sarsıntıda hayatını kaybeden en yakınlarım teyzem Nilgün Mısırlı’ya, anneannem Hayriye Mısırlı’ya, canım kuzenim Ece’ye, eniştem Nuri Gülen’e, halam Alev Safa Yapar’a ve eşi Murat Ali Yapar’a adamak istiyorum” dedi. Törende yatırımlarıyla dünyanın en başarılı teknoloji şirketlerinin gelişimine taraf veren Sir Michael Moritz’e global iktisadın gelişimini 21. yüzyıla damga vuracak biçimde etkilediği için erdem doktorası takdim edildi. 

Koç Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü eğitimini tamamlayan 1659 öğrenci 24 Haziran Cumartesi günü Rumeli Feneri Kampüsü’nde düzenlenen Mezuniyet Töreni’nde diplomalarını aldı. Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Onursal Lideri Rahmi M. Koç, Mütevelli Heyet Lideri Prof. Dr. Işık Yalman, Prof. Dr. Metin Sitti, Mütevelli Heyet ve Müşavere Heyeti Üyeleri, akademisyenler, 2023 mezunları ve ailelerinin iştirakiyle gerçekleşen merasimin konuk konuşmacısı ise global iş dünyasının önde gelen isimlerinden, 2013 yılında İngiltere Kraliçesi tarafından şövalyelik unvanına layık görülen yatırımcı Sir Michael Moritz oldu. Bilgisayar Mühendisliği ve Matematik Kısımlarını muvaffakiyetle tamamlayarak okul birincisi olan Arda Tiftikçi konuşmasını, doğup büyüdüğü Antakya’ya ve sarsıntıda kaybettiği yakınlarına adadı. 

 

Koç Üniversitesi ile 100. Yıl 

Koç Üniversitesi’nin 2023 yılı mezuniyet merasimine birebir vakitte Cumhuriyet’in 100. yıl sevinci de hakimdi. Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Lideri Prof. Dr. Parıltı Yalman, “Bundan 100 yıl evvel o denli bir güneşle aydınlandı ki ulusumuz, o ışık bizim rehberimiz oldu. Tam 100 yıldır Cumhuriyetimizden aldığımız ilham sayesinde ülkemiz gelişti, ilerledi, yeni ve güçlü kuşaklar yetiştirdik.” diyerek bu yıl Koç Üniversitesi’nin de 30. kuruluş yılını yılını kutladığını hatırlattı. “Koç Üniversitesi 30 yıllık geçmişine birçok başarıyı, birçok birincisi sığdırmıştır” diyerek kelamlarına devam eden Prof. Dr. Nur Yalman, “Öğrencilerimizin ve öğretim üyelerimizin aldığı çok prestijli ödül, gerek ülkemizden gerekse milletlerarası kuruluşlardan alınan kıymetli fiyatlardaki araştırma fonları, toplam sayısı 19 bini geçen mezunlarımızın hem iş hem akademi hem de toplumsal hayatta her sene katlanarak artan gurur verici muvaffakiyetleri bunun en hoş ispatıdır” şeklinde konuştu. 

Aynı vakitte Harvard Üniversitesi’nde Toplumsal Antropoloji ve Asya Medeniyetleri profesörü olan Parıltı Yalman, “Üniversitemizin, dünyanın en prestijli bilim yuvalarından biri haline geldiğini görmek ve bilmek, sizlerle bir arada hoş ülkemizi bilim dünyasında yüceltmek en büyük ülkümüzdü,” diyerek kelamlarına devam etti. Prof. Dr. Parıltı Yalman, “Batının en yüksek üniversitelerini çok yeterli tanıyorum. Bu yüksek düzeylere erişmek üzere gösterdiğimiz uğraşlar sonucunda üniversitemizin, dünyanın en prestijli bilim yuvalarından biri haline geldiğini görmek ve bilmek, sizlerle birlikte hoş ülkemizi bilim dünyasında yüceltmek en büyük ülkümüzdür” dedi.

Gençlere, “Sizlerin parlak geleceğini düşündükçe hoş ülkemiz için gurur duyuyorum” diyerek hitap eden Prof. Dr. Parıltı Yalman konuşmasında, hayatlarının baharında sarsıntı sebebiyle yitirdiğimiz üç Koç Üniversitesi öğrencisinin acısını da lisana getirdi. Prof. Dr. Işık Yalman, “Bu yıla çok elim bir haberle başladık. Maalesef 6 Şubat sabahı 10 binlerce insanımızla birlikte bizim için çok ancak çok değerli üç çiçeğimizi, üç mükemmel evladımızı, 11 vilayetimizi yıkıp geçen sarsıntı felaketinde kaybetmenin acısıyla biz de yıkıldık. Biricik öğrencilerimiz Berk, Nursima ve Muhammed… Her vakit kalplerimizde yaşayacaklar, onları asla unutmayacağız. Ülkemizin bu büyük yıkımı atlatabilmesi için el ele, omuz omuza çalışmaya, yaralarımızı sarmak için çabalamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

 

Prof. Dr. Metin Sitti: “Rahatlık alanlarını bozma cüretini gösterenler, büyük ilerlemelerin de mimarıdır.”

Törende açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Metin Sitti, başta merhum Vehbi Koç olmak üzere Koç Üniversitesi’nin elde ettiği büyük muvaffakiyetlerde değerli katkıları bulunan Koç Ailesi’ne, Vehbi Koç Vakfı’na, Koç Üniversitesi Müşavere Heyeti ve Mütevelli Heyetine, üniversitenin öğrenci ve mezunlarına, akademik ve idari çalışanlarına teşekkür etti.

Prof. Dr. Metin Sitti üniversite eğitimlerinin başından sonuna kadar değerli bir kısmı çevrimiçi ya da hibrit ortamda geçen 2023 mezunlarına şöyle seslendi: “Sizler, COVID-19 ve sarsıntı üzere, art geriye harikulâde krizlerin kıskacında kalmış bir nesilsiniz. Pandemi ile iç içe yaşamış bir kuşaksınız; pandemi öncesi Üniversitemize başladınız, bu çok kuvvetli vakti yaşadınız, üstesinden geldiniz ve pandemi öncesi ve pandemi sonrası diye ayırdığımız bu sıra dışı periyodu yaşayan bir jenerasyon olarak dirayet sahibi, esnek ve her şarta ahenk sağlayabilecek yetkinliklerle donandınız. İnanın bu yaşadığınız deneyimler, sizin gelecekte en büyük üstün güçleriniz olacak.”  

Prof. Dr. Metin Sitti gençlerle tecrübe ve tavsiyelerini de paylaştı. “Üniversiteden mezun olduğum 1992 yılında, biri bana ‘insan bedeninin içinde daima seyahat yapıp hastalıkları tedavi eden mikro robotlar yapacaksın’ deseydi, ona herhalde bir bilim-kurgu kitabında yaşadığını söyler, gülerdim” diyen Prof. Dr. Metin Sitti, gençlere de mert olmalarını önerdi. Kelamlarını, “Sınırlarınızı zorlayın; zira rahatlık alanlarını bozma cüretini gösterenler, büyük ilerlemelerin de mimarıdır” diyerek sürdüren Prof. Dr. Metin Sitti, “Tutkunuzu takip etmek tam da bu yüreği gerektirir. Tutkulu olduğunuz bir mevzuda çalışmak gerçek memnunluğu bulmanın en heyecanlı yollarından biridir. Hayatta ne yaparsanız yapın, tutkuyla ve zevkle yapın” dedi. 

Yeni mezunlara nereye giderlerse gitsinler, bu ülkenin yetiştirdiği fikir liderleri, iş dünyasının önderleri, mühendisleri, hukukçuları, bilim insanları, tabipleri, hemşireleri ve sanatkarları olacaklarını hatırlatan Prof. Dr. Metin Sitti onları öğrendiklerini, tecrübelerini ülkelerine geri vermeye davet etti. 

Prof. Dr. Metin Sitti kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bana en çok sorulan sorulardan biri, neden Türkiye’ye döndüğüm oluyor. Bu ülke bana bugünkü Metin’in en büyük kıymetlerini, direnç, esneklik ve muvaffakiyetin önünde hiçbir şeyin duramayacağını, çalışmanın hakikaten de bir karşılığı olduğunu öğretti. Ailem, hocalarım, bir arada çalıştığım birçok isim, seyahatimin anahtar isimleri oldular. Ben de artık o seyahate çıkacak sizin üzere genç dimağlara elimden geleni vermek için buradayım. Zira Türkiye’nin hepimize her zamankinden daha da fazla muhtaçlığı var. Diğer ülkelere ve kültürlere hiçbir vakit tam olarak ilişkin olamıyorsunuz ve insan daima köklerine dönmek için büyük bir hasret duyuyor”

 

Moritz: “Tek yaptığım içgüdülerime güvenmek ve ipuçlarını takip etmekti.”

Koç Üniversitesi’nin 29. Mezuniyet Töreni’nde, gençleri hayata hazırlamak ve motive etmek üzere konuşma yapanlardan biri de global iş dünyasının önde gelen isimlerinden, yatırımcı Sir Michael Moritz oldu.  Dünyanın en başarılı teknoloji şirketlerinin gelişimine istikamet veren yatırımlarla tanınan ve 2013’te İngiltere Kraliçesi tarafından şövalyelik unvanına layık görülen Michael Moritz, yeni mezunlarla hayat tecrübelerini paylaştı. Sir Michael Moritz’e, global iktisadın gelişimini 21. yüzyıla damga vuracak halde etkilediği için İşletme alanında Onur Doktorası takdim edildi.

Yahoo!, PayPal, Google, LinkedIn üzere şirketlerin idare heyetlerinde uzun müddet vazife yapan Sir Moritz’in ortağı olduğu Sequoia Capital, dünyanın en başarılı teknoloji şirketlerinin geleceğini şekillendiren yatırımlarıyla biliniyor. 

Sequoia’ya katılmadan önce TIME dergisinin San Francisco şubesi şefi olarak misyon yapan Sir Michael Moritz, Apple’ın tarihine kapsamlı bir bakış sunan birinci kitabın (Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı) yazarı olarak da biliniyor. 

Sözlerine, “Galler’de, Nazi Almanya’sındaki katliamdan kaçmış bir anne babanın oğlu olarak büyüdüğüm periyotta, bir gün —Üniversitenizin idaresinin nazik daveti sayesinde— dünyanın en hoş kentlerinden birinde, Türkiye’nin en yetenekli ve kabiliyetli gençlerinin karşısına geçip her birinizi bekleyen seyahat hakkında birtakım fikirlerimi paylaşacağımı asla hayal edemezdim” diyerek başlayan Moritz, Oxford Üniversitesi’ndeki tarih tahsilinin akabinde gazetecilikten yayıncılığa, yazarlıktan 21. yüzyıl global iktisadının gelişimini etkileyecek teknoloji yatırımlarının mimarlığına uzanan sıra dışı seyahatini Koç Üniversitesi mezunlarıyla paylaştı. 

Sir Michael Moritz şöyle konuştu: “1980’lerin başlarında risk sermayesi alanında çalışmayı düşünmeye başladığımda bu alanda şimdi yalnızca bir avuç firma vardı. Hepsi de küçük şirketlerdi ve beyaz erkekler tarafından yönetiliyordu. Bu firmaların altı adedine başvurdum. Tümünün yöneticileri benimle tanışma nezaketini gösterdi. Beşi, teşebbüs alanında başarılı olmak için gerekli tecrübeye sahip olmadığımı söyledi. Ben tarih mezunuydum. Mühendis değildim. Bilgisayar bilimcisi değildim. Onların tabiriyle, hiç gerçek bir iş yapmamıştım; ‘gerçek iş’ onlara nazaran bir teknoloji şirketinde çalışmak demekti. Ben yalnızca bir gazeteciydim. Fakat bir defa daha, tam başarısızlığın eşiğindeyken, birkaç yıl evvel Sequoia’yı kurmuş olan ve o sırada dört kişilik bir grupla 45 milyon dolarlık bir fonu yöneten Don Valentine, bir risk sermayedarının başarılı olup olmayacağını baştan bilmenin imkânsız olduğunu söyledi ve bana iş teklif etti. Asla pes etmemem gerektiğini işte o vakit öğrendim.”

Gençlere içgüdülerini takip etmelerini salık veren Sir Michael Moritz şunları söyledi: “Oxford’tan sonra İngiltere’de kalmaya karar vermiş olsaydım, bugün burada karşınızda olamazdım. Avukat, bankacı, danışman ya da reklamcı olmak yerine gazeteci olma dileğimin peşinden gitmemiş olsaydım kendimi San Francisco’da bulamazdım. Ve şayet San Francisco’ya gitmiş olmasaydım Steve Jobs ile asla tanışamayacaktım. Ve Steve Jobs ile tanışmamış olsaydım bir şirket kurmayı asla düşünemezdim. Lakin daha da kıymetlisi, beni Sequoia’da Don Valentine ile tanışmaya iten Steve ve Apple’ın öyküsüydü; zira Apple’ın birinci teşebbüs sermayesi cinsine Don ve Sequoia yatırım yapmıştı. İzlediğim bu rotanın beni götürdüğü umulmadık yerler hakikaten hayret verici: Naziler, Galler, Oxford, TIME, San Francisco, Steve Jobs, Apple, Sequoia ve artık… İstanbul. Tek yaptığım içgüdülerime güvenmek ve ipuçlarını takip etmekti.”

 Hayatında öykülerin kilit bir rolü olduğundan bahseden Moritz, “Her tarihçinin ve gazetecinin vazgeçilmez araçlarından olan kıssa anlatımı, her yöneticinin, başkan olmak isteyenlerin, şirket kurmak ya da yatırımcı olmak isteyen herkesin de olmazsa olmazıdır. Sequoia’ya ve teşebbüs alanına ısındıkça, bu alışkanlıkların vazgeçilmez olduğunu keşfettim. Her mevzuda, yalnızca en iptidai bilgilerle donanmış olsam bile, zihnimde bir kıssa oluşturmayı ve bunu net bir formda aktarmayı öğrendim” dedi. 

“Hikâyeler hayal gücünün bir rüyayı, pusulada bir tarafı ya da uzak bir amacı diğerlerine aktarabilmenin tabiridir. Mümkün olanın resmidir” diyen Sir Michael Moritz, “Hiç kimse nereye varmak istediğini evvel kendisine, sonra da yanındakilere açıklamadan yeni bir iş kuramaz. Sonraki evrede de, potansiyel çalışanlarınızı işlerini bırakıp yeni bir teşebbüse katılmaya ikna etmekte kullanacağınız şey yeniden öykü anlatımıdır. Şirketinizi hiç duymamış olan müşterileri eserlerinizi satın almaya ikna eden de budur ve nihayetinde, yazdığınız büyüleyici öykü (kanıtlanabilir gerçeklerle destekleyebildiğiniz sürece) başka yatırımcıları da cezbeder. Benim en aşina olduğum paha üniteleri dolar, avro ya da renminbi değil, kıssa anlatımı, sabır, ikna ve azimdir” diye konuştu. 

Hayat seyahatinde yolunu bulmasını sağlayan kerteriz noktalarından bahseden Moritz, “Başkalarını rahat ettirmek ve itimadı tesis etmek geri kalan her şeyin temelini oluşturur; bilhassa de iş yerinde. Endişe aşılayarak ya da sevgi bekleyerek yönetmek insanların gelişmesine yardımcı olmaz. Sessizce hürmet görmek her vakit yeğdir” diyerek kelamlarına devam etti. Sir Michael Moritz, e-postalarını imzalarken kullandığı “Her şey mümkündür” sözüyle yeni mezunlara veda etti.

Arda Tiftikçi: “Konuşmamı zelzelede etkilenen, doğup büyüdüğüm memleketim Antakyama ve hayatını kaybeden yakınlarıma adıyorum.”

Bilgisayar Mühendisliği ve Matematik Kısımlarını muvaffakiyetle tamamlayarak 2023 yılı Koç Üniversitesi birinciliğe hak kazanan Arda Tiftikçi, doğup büyüdüğü Antakya’ya ve zelzelede kaybettiği yakınlarına adadığı birincilik konuşmasında şunları söyledi: “Ben bugünkü konuşmamı sarsıntıdan maalesef çokça etkilenen, doğup büyüdüğüm memleketim Antakyama ve sarsıntıda hayatını kaybeden en yakınlarım teyzem Nilgün Mısırlı’ya, anneannem Hayriye Mısırlı’ya, canım kuzenim Ece’ye, eniştem Nuri Gülen’e, halam Alev Safa Yapar’a ve eşi Murat Ali Yapar’a adamak istiyorum.” 

Atatürk’ün, hayatın iniş çıkışlarında kendisine kılavuzluk ettiğini belirten Arda Tiftikçi kelamlarını, tekrar Atatürk’ün kelamlarıyla, “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz beşerler vardır, ben hiçbir vakit umudumu yitirmedim” diyerek tamamladı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

youtube izlenme satın al
turkhacks.com hack forum gaziantep escort bayan gaziantep escort hacker sitesi
tokat escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forumbabilbet babilbet giriş bahis forum bahis forumu fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum